Віта Байдик, завідувач кафедри управління освітою Луганського обласного інституту післядипломної .педагогічної освіти (м. Сєвєродонецьк), канд.псих.наук, практичний психолог.
Що роботи якщо поруч людина, яка знаходиться у стресовому стані? Чи варто зупиняти сльози? Чим можу я допомогти людині, якщо я не психолог? Які слова можуть допомогти заспокоїти людину в панічному стані?
Зараз багато таких питань виникає у зв’язку з тим, що майже все населення країни знаходиться у стресовому стані, в епіцентрі військових дій або поруч з людьми, які постраждалі від травматичних подій. І тому питання психологічного стану стає вкрай актуальним.
Ми зараз навчаємось як зупинити кровотечу, як робити штучне дихання тощо. Актуальність першої психологічної допомоги стає на одній ланці як й перша домедична допомога.
Першу психологічну допомогу (ППД) може надавати кожна людина, яка володіє певними знаннями, тому знати про основні її принципи варто кожному. Мета ППД – надати допомогу людині одразу в період гострого стресу, не більше ніж 48 годин після травматичних подій. Якщо людина отримає одразу першу психологічну допомогу, це допоможе їй скоріше відновитися та допомогти іншим. Завдання ППД – допомогти людині тут й зараз. Проаналізувавши декілька джерел та перевірену інформацію від провідних фахівців, ми намагалися створити лаконічні правила надання першої психологічної допомоги,
Розглянемо базові принципи надання ППД:
- Перша психологічна допомога надається людині, окрім дітей до 3-4 років, людей з розумовими розладами, людей у стані алкогольного сп’яніння.
- Допомога надається у безпечному місці, бажано без свідків або на відстані від оточуючих людей.
- Якщо є сумніви або невпевненість, що зможемо дати допомогу, то не діємо, тільки надаємо поради до кого можна звернутися.
- Коли людина зазнала фізичну травму, спочатку потрібна медична допомога, потім психологічна.
- Тон спілкування – директивний, речення прості, не більше 5 слів.
- Дії послідовні та чіткі.
- Відсутність насильницьких дій (якщо людина не готова до спілкування, не примушуємо, але знаходимся поруч).
Варто пам’ятати, що реакція у кожного є різна, тому й методи допомоги будуть різними.
СТРАХ
Ознаки страху
- ‑ людина постійно говорить про свої побоювання
- ‑ боїться залишатися наодинці
- ‑ відчуває фізичні негаразди, порушення сну тощо
Як допомогти?
- Покладіть руку постраждалої людини на своє зап’ястя або візьміть руку в свою, щоб вона відчула ваш спокій. Це буде сигналом, що ви поруч і людина не одна.
- Запропонуйте людині спокійне дихання під вашим контролем, разом із вами. Є певні технології, їх можна знайти в інтернеті. Запропонуйте дихати в одному з вами ритмі.
- Якщо людина постійно говорить, то слухайте, виявляйте зацікавленість, розуміння, співчуття. Демонструйте це невербально, без слів, або просто короткими фразами типа «я розумію».
- Зробіть потерпілому легкий масаж найбільш напружених м’язів тіла
СТУПОР.
Ступор може тривати від декількох хвилин до декількох годин. Це захисна реакція людини.
Ознаки ступору:
- ‑ різке зниження або відсутність довільних рухів та мови;
- ‑ відсутність реакцій на зовнішні подразники (на шум, світло, дотик);
- ‑ застигання у певній позі, стан повної нерухомості, стан «людина завмерла».
Як допомогти:
- Підійдіть до людини, повільно візьміть за руку й запросіть йти разом з вами. Використовуйте фрази: «Тобі не можна залишатися тут», «Тобі потрібна допомога» тощо.
- Спробуйте зігнути постраждалому пальці на обох руках і притисніть їх до основи долоні, щоб надати відчуття тіла.
- Людина, перебуваючи у ступорі, може чути та бачити. Тому говоріть їй на вухо тихо, повільно та чітко те, що може викликати сильні емоції. Необхідно будь-якими засобами добитися реакції потерпілого, вивести його із заціпеніння.
ПЛАЧ.
Як допомогти?
- Не залишайте постраждалого одного.
- Встановіть фізичний контакт із постраждалим (візьміть за руку, покладіть свою руку йому на плече або спину, погладьте по голові). Дайте відчути, що ви поруч. Забезпечте фізичний комфорт (тепло, вода або чай).
- Застосовуйте прийоми активного слухання: періодично вимовляйте «ага», «так», кивайте головою, повторюйте за людиною уривки фраз, говоріть про свої почуття до постраждалого та почуття людини.
- Дайте можливість виплакатися і виговоритися.
ІСТЕРИКА
Ознаки: надмірне збудження, безліч незрозумілих рухів; мова емоційно насичена, швидка; крики, ридання. Істеріка дуже виснажує людину, її треба припиняти.
Як допомогти?
- Видаліть глядачів, створіть спокійну обстановку. Необхідно залишитися з потерпілим наодинці, якщо це є безпечним для вас, якщо людина не виявляє агресії.
- Несподівано вчиніть дію, яка може сильно здивувати (облити водою, різко крикнути на людину, створити шум, щоб привернути увагу).
- Говоріть із постраждалим короткими фразами, впевненим тоном («Випий води», «Умийся»).
- Після істерики настає занепад сил. Укладіть постраждалого спати. Людина після істерики може спати декілька годин поспіль. Спостерігайте за нею.
ПАНІЧНА АТАКА.
Панічна атака - це раптовий приступ сильного страху, який викликає серйозні фізичні реакції, коли немає реальної небезпеки або видимої причини. Коли вони відбуваються, людина відчуває, що втрачає контроль, божеволіє або може померти. Зовні це часто схоже на серцевий напад. Панічні атаки зазвичай починаються раптово, без попередження.
Ознаки: пришвидшення серцевого ритму, пітливість, відчуття браку повітря; біль чи дискомфорт в грудях, нудота, запаморочення, втрата рівноваги; відчуття, що людина існує ніби поза своїм тілом, втрата контролю над собою, відчуття оніміння в кінцівках.
Як допомогти?
- Попросіть людину сісти, опустити голову та щільно впертись ногами в підлогу, щоб прийшло відчуття свого тіла.
- Попросіть постраждалого зосередитися на диханні і дихати повільно. Щоб подолати напад паніки, лікарі радять вправу «Дихання на 5»: зробіть вдих на рахунок 5; затримайте дихання на 5 секунд; видих на рахунок 5; повторити 5-8 разів. Може допомогти людині заспокоїтись – подихати в паперовий пакет.
- Переключіть увагу. Попросіть людину розповісти про те, що вона бачить та чує. Наприклад: торкнутись трьох предметів, відчути їхню форму, текстуру та температуру; подивитись на 5 випадкових об’єктів та подумати про кожний окремо; спробувати щось на смак – хоча б цукерку.
НЕРВОВЕ ТРЕМТІННЯ
Ознаки: неконтрольоване нервове тремтіння (людина не може за власним бажанням припинити цю реакцію), сильне тремтіння всього тіла або окремих частин (не може утримати в руках дрібні предмети), ознаки начебто людина замерзла.
Як допомогти?
- Потрібно підсилити тремтіння. Якщо цю реакцію не зупинити, то напруга залишиться усередині тіла та викличе м’язові болі. Візьміть потерпілого за плечі і сильно, різко потрясіть протягом 10-15 секунд.
- Продовжуйте розмовляти з ним, інакше він може сприйняти ваші дії як напад.
- Не можна: насильно обіймати потерпілого чи притискати його себе; укривати постраждалого чимось теплим; заспокоювати, говорити, щоб він узяв себе в руки.
АГРЕСІЯ.
Як допомогти?
- Зведіть до мінімуму кількість оточуючих.
- Дайте людині можливість випустити емоції.
- Доручіть роботу, пов'язану з високим фізичним навантаженням.
- Демонструйте доброзичливість.
- Якщо це доречно, намагайтеся розрядити ситуацію смішними коментарями або діями.
Пам’ятайте, що перша психологічна допомога – це тільки екстренна підтримка, невідкладний захід. Якщо людині потрібна психологічна консультація або терапія, це повинен надавати тільки фахівець!