Олена Дорогавцева, спеціальний психолог, членкиня НПА, керівник Луганського обласного осередку ВГО «Арттерапевтична асоціація», тренерка Національної тренерської мережі ГО «Ла Страда – Україна»
Щороку 30 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми. Цей день має на меті підвищити поінформованість громадськості про цю глобальну проблему й привернути увагу до тяжкого становища мільйонів жінок, чоловіків і дітей з усіх куточків світу, які стали жертвами торгівлі людьми, а також заохотити людей активно допомагати й протидіяти цьому злочину.
Вимушена подорож за кордон, яку прийшлося здійснити великій кількості наших громадян у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф, може бути небезпечною.
Паніка й страх — найкращі помічники для зловмисників, які чатують на своїх жертв навіть у такі непрості часи.
Людина, яка знаходиться в глибокому стресі, у переживаннях за власне життя, може стати легкою здобиччю для торговців «живим товаром». Як цьому протистояти? Що робити, якщо ви або знайомі люди потрапили в пастку? Спробуємо розібратись у цих питаннях.
Найбільш вразливими категоріями до потрапляння в ситуацію торгівлі людьми є жінки, жінки з дітьми, люди з інвалідністю, люди, які потребують постійного стороннього догляду.
Торгівля людьми – одна з найбільш актуальних проблем сучасності. Жертвами сучасних форм рабства в усьому світі щорічно стають мільйони людей. Торгівля людьми буває у формі трудової або сексуальної експлуатації, примусового жебрацтва, для вилучення органів, порушення прав людини для отримання прибутку через контроль та експлуатацію інших людей тощо. Більшість думає, що торгівля людьми була можлива тільки в середньовіччі.
На жаль, ця форма рабства та порушення прав людини для отримання прибутку через експлуатацію та контроль існує і в сучасному світі.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини для отримання прибутку через контроль та експлуатацію інших людей. Цей «бізнес» за прибутковістю посідає третє місце, поступаючись торгівлі зброєю та наркотиками.
Пропонуємо ознайомитись із маркерами, які свідчать, що ви можете потрапити в ситуацію торгівлі людьми.
- Вас просять віддати або забирають ваші документи.
- Відбирають мобільний телефон або інші гаджети для зв’язку.
- Наполягають на тому, щоб ви сіли до невідомого вам автомобіля та їхали з ними.
- Обмежують вас у пересуванні та контактуванні з рідними чи близькими людьми.
- Незнайомі та підозрілі люди пропонують / нав’язують вам свою допомогу.
- До вас застосовують силу та примус, змушують виконувати будь-які дії без вашої згоди.
- Просять віддати гроші або заплатити за якусь невідому вам послугу.
- Здійснюють шантаж, примус або залякування.
- Забороняють контактувати з рідними, близькими, друзями.
- Вам пропонують неофіційну роботу з високою зарплатою без кваліфікації та досвіду.
- Вас примушують виконувати роботу будь-якого характеру без оплати діяльності.
- Вам пропонують швидкий шлюб або стосунки, які розвиваються дуже стрімко.
У шоковому стані, спричиненому бойовими діями, нам важко сконцентрувати увагу на важливих речах.
Потрапляння людини в ситуацію торгівлі людьми спричиняє порушення прав кожного громадянина, зокрема права на життя, повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, свободу пересування тощо.
З метою інформування населення про те, як не стати жертвами торгівлі людьми, не потрапити в трудове або сексуальне рабство та на яких умовах можна погоджуватись на працевлаштування чи вимушений переїзд на тлі ескалації війни в Україні, а також на основі Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року, проєктом «Українцям про ЄС», Міжнародною організацією за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України здійснюється інформаційна кампанія, спрямована на запобігання торгівлі людьми під час війни.
Пропонуємо ознайомитись із маркерами, які свідчать, що ви можете потрапити в ситуацію торгівлі людьми під час пошуку роботи, знаходячись за кордоном.
- Оголошення про роботу містить: вартість оплати праці, що значно перевищує ту, яка встановлена в країні стандартними умовами праці, вільний графік роботи, простота виконання завдань, пропозиція грошового внеску до початку роботи, дискримінація за віком чи статтю та інші нереалістичні обіцянки.
- Відсутня інформація про контактну та адресну інформацію про роботодавця.
- При особистому спілкуванні з роботодавцем відсутні правила ділового етикету та конкретизація щодо трудових обов’язків.
- Зустріч для співбесіди запропонована в неформальному місці – готель, ресторан тощо.
- Представник роботодавця нервує, пришвидшує вас, тисне, погрожує щодо ухвалення рішення про влаштування на роботу тут і зараз.
- Вам пропонують відразу підписати документи / договір чи угоду про роботу.
- Просять віддати ваші документи нібито для влаштування вас на роботу.
Щоб убезпечити себе від такого становища, громадяни України, які є біженцями, та ті, які шукають тимчасового захисту, після приїзду у відповідну країну мають невідкладно зареєструватися на тимчасове проживання.
Універсальні правила особистої безпеки при виїзді за кордон
Прямуючи за кордон, треба бути пильними та зібраними. Щоб не потрапити на гачок шахраїв та сутенерів, варто дотримуватися нижченаведених правил безпеки.
- Перед виїздом за кордон ознайомтеся із законодавством країни, до якої прямуєте, зокрема щодо перебування в ній іноземців. Також складіть список з контактами організацій, до яких можна звернутися в разі потреби.
- Обмежте контакти з незнайомцями, не погоджуйтеся на «привабливі» пропозиції без перевірки документів цих осіб та їх приналежності до офіційних служб / організацій, що надають допомогу.
- Нікому не довіряйте ваш паспорт. Документи, що засвідчують вашу особу, завжди повинні знаходитись тільки у вас. Не давайте в руки незнайомим людям оригінали документів. Пред’явіть їх лише працівникам прикордонної служби під час проходження паспортного контролю. Заздалегідь зробіть та збережіть копії найважливіших документів, зокрема в мережі (наприклад, надішліть їх собі на електронну пошту, викладіть у хмарне сховище тощо). Покладіть паспорт та інші важливі документи до кишені (бажано не зберігати їх у сумці).
- Нікому не віддавайте свій мобільний телефон, інші гаджети для зв’язку та цінні речі. Якщо вас просять заплатити за якусь послугу чи пропозицію наперед – не треба цього робити.
- Будьте уважними до надмірно привабливих пропозицій.
- Залиште вдома детальну інформацію про своє майбутнє місце перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого паспорта та контракту. Рекомендуємо залишити своє фото та контакти ваших іноземних друзів. Підтримуйте постійний зв’язок із рідними, друзями, колегами. Повідомляйте про будь-які зміни свого маршруту, місця проживання, роботи, навчання. Домовтеся з ними про кодове слово або фразу, які повідомлять, що ви в небезпеці.
- Дізнайтесь номери телефонів українського посольства та консульських представництв за кордоном та візьміть їх із собою. Якщо ви опинились у скрутній ситуації або вам щось загрожує, звертайтесь до представників своєї країни, які допоможуть вам. Якщо в країні вашого перебування немає посольств України, телефонуйте в посольство України в сусідній державі.
- У зарубіжних країнах активно працюють неурядові організації та служби, котрі надають допомогу особам, які опинились у скрутному становищі. Майте при собі їхні контакти та звертайтеся до них у разі потреби.
- Якщо ви збираєтесь працювати чи навчатися за кордоном, вам необхідно підписати контракт. Контракт повинен бути написаний зрозумілою вам мовою, а також містити інформацію про умови (оплата, вихідні дні, робота у святкові дні, медичне страхування), місце та час вашої майбутньої праці чи навчання. Не варто підписувати документи, особливо якщо вони іноземною мовою.
- Термін перебування на території іноземної держави вказаний у вашій візі. Порушення візового режиму внеможливить ваш наступний виїзд за кордон. Дотримуйтесь термінів дозволеного перебування!
- Пам’ятайте, що знання хоча б елементарних слів іноземної мови значно полегшить ваше перебування за кордоном.
- У випадку, якщо ви відчули загрозу від людини, яка вам пропонує допомогу за кордоном або ви вже ідентифікували, що потрапили до рук шахраїв, телефонуйте за номером 112 або зверніться до служб та/або організацій (поліція, посольство, прикордонні служби, волонтери, гуманітарні місії тощо).
Загальні правила безпеки для дітей та підлітків
За можливості якомога менше спілкуйтеся з незнайомцями та не довіряйте сумнівним людям. Подумайте перед тим, як погодитися на якусь пропозицію.
- Завжди тримай документи при собі та не віддавай їх до рук незнайомих людей. Якщо тобі вже є 14 років і ти маєш власну банківську картку, завантаж додаток «Дія» та авторизуйся. У такому випадку всі твої документи будуть завжди з тобою в мобільному телефоні (наприклад, ID-картка, біометричний паспорт, код платника податків та студентський квиток).
- Якщо підозрілі та незнайомі тобі люди пропонують піти з ними та/або запрошують сісти до автомобіля, пропонують подарунки, варто насторожитися і відмовитися від такої пропозиції. Не залишайся наодинці з незнайомцями, краще знайти більш людне місце.
- Тримай постійний зв’язок з рідними, друзями, знайомими людьми, повідомляй їм про своє місце перебування.
- Пропозиції про легкий заробіток можуть бути поширені всюди, але якщо ти бачиш таке оголошення в інтернеті, проаналізуй інформацію, порадься із дорослими щодо тієї чи іншої вакансії, почитай інформацію та відгуки про працедавця на форумах та чатах. Якщо роботу пропонують за кордоном, перевір інформацію про реєстрацію та ліцензію фірми на сайті Міністерства соціальної політики. Не погоджуйся на сумнівні пропозиції підробітку.
- Якщо плануєш подорож, переміщення по території України чи за кордоном, роби це разом з дорослими.
- Підготуй чек-лист корисних контактів та організацій, до яких ти можеш звернутися в разі небезпеки (наприклад, контакти посольства тієї країни, куди ти плануєш їхати, поліції, громадських організацій тощо).
Відчуваєш, що є небезпека та загроза твоєму життю чи здоров’ю або тебе примушують до будь-чого проти твоєї волі – відразу телефонуй до поліції: номер телефону, якщо ти перебуваєш в Україні, – 102, якщо перебуваєш за кордоном – 112 (для країн Європейського Союзу та інших європейських країн (Австрії, Бельгії, Болгарії, Греції, Данії, Естонії, Ірландії, Іспанії, Італії, Кіпру, Латвії, Литви, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції)).
Знаходячись за кордоном та в Україні, для отримання психологічної, інформаційної чи юридичної консультації можна звернутися на Національну гарячу лінію для дітей та молоді, яка працює в Україні, через соціальні мережі (конфіденційно, цілодобово): інстаграм – childhotline_ua; телеграм – CHL116111; фейсбук – @childhotline.ukraine. Можно зателефонувати на гарячу лінію для дітей та молоді за номером 116 111 (безкоштовно зі стаціонарного та мобільного, анонімно, консультації українською мовою). Лінія працює також у таких країнах: Естонія, Данія, Кіпр, Азербайджан, Іспанія, Словаччина, Словенія, Сербія, Румунія, Португалія, Польща, Молдова, Мальта, Литва, Латвія, Угорщина, Фінляндія, Чехія, Болгарія, Хорватія, Албанія.
Також психологічну підтримку надає Національна психологічна асоціація (НПА). Зателефонувавши за безкоштовним номером 0 800 100 102, можна отримати кваліфіковану допомогу від фахівців онлайн. Також ця лінія доступна за кордоном:
- для дзвінків із Чехії +420 800 012 058
- для дзвінків з Польщі +48 800 088 141
- для дзвінків з Франції +33 805 080 466
- для дзвінків з Португалії +351 800 780 756
- для дзвінків зі Швеції +46 20 160 46 46
На жаль, випадки торгівлі людьми можуть траплятись не тільки за кордоном. Ще у 2020 році зросла саме внутрішня торгівля людьми – 65 осіб отримали статус особи, постраждалої від торгівлі людьми. Їх було використано в збройних конфліктах шляхом взяття в полон (викрадення). Проблема внутрішньої торгівлі людьми набуває особливої актуальності на фоні загострення соціально-економічних проблем та війни в Україні.
Загальні правила безпеки для ситуації внутрішньої торгівлі людьми
Рекомендуємо дотримуватися елементарних правил безпеки.
-
- Обмежте контакти з незнайомцями, не погоджуйтеся на привабливі пропозиції без перевірки документів цих осіб та їх приналежності до офіційних служб / організацій, що надають допомогу.
- Нікому не довіряйте ваш паспорт. Документи, що засвідчують вашу особу, завжди повинні знаходитись тільки у вас. Не давайте в руки незнайомим людям оригінали документів. Заздалегідь зробіть та збережіть копії найважливіших документів, зокрема в мережі (наприклад, надішліть їх собі на електронну пошту, викладіть у хмарне сховище тощо).
- Нікому не віддавайте свій мобільний телефон, інші гаджети для зв’язку та цінні речі. Якщо вас просять заплатити за якусь послугу чи пропозицію наперед – не треба цього робити.
- Будьте уважними до надмірно привабливих пропозицій.
- Повідомте своїх рідних, близьких, друзів про ваше місце перебування, указавши чітку адресу.
- Підтримуйте постійний зв’язок із рідними, друзями, колегами.
- У разі небезпеки або потрапляння в ситуацію торгівлі людьми зверніться до відділку поліції або зателефонуйте за номером 102.
Для запобігання ситуації торгівлі людьми переконайтеся, що все безпечно! Щоб отримати консультацію, зателефонуйте на:
-
- Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номером 0 800 500 335 або 116 123 з мобільного.
Дзвінки анонімні та безкоштовні з мобільного телефону в Україні. Лінія працює 24/7, цілодобово;
-
- Національну гарячу лінію з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів за номером 0 800 505 501 або 527 з мобільного. Дзвінки анонімні та безкоштовні з мобільного телефону в Україні. Лінія працює щодня з 8:00 до 20:00;
- Гарячу лінію з питань протидії торгівлі людьми, домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 1547.
Підготовано за матеріалами онлайн-тренінгу «Протидія торгівлі людьми в Україні в період війни», ГО «Ла Страда – Україна» (30–31.05.2022 р.). Авторський колектив: Андрєєнкова Вероніка, Бондар Валерія, Легенька Марина, Пильо Дар’я, Харьківська Тетяна, Черепаха Катерина.