Наталія Колесникова, директор Старобільського центру професійного розвитку педагогічних працівників Старобільської міської ради Луганської області
Під час воєнного стану все більше сервісів надають безоплатний доступ до навчання. До уваги вчителів та батьків вебресурси, які можуть допомогти дітям і сім’ям дистанційно здобути корисні знання, а освітянам – поповнити скарбничку ресурсів для організації пізнавальної діяльності своїх учнів.
Онлайн-школи
- «Дія. Цифрова освіта» – національна онлайн-платформа цифрової грамотності. На онлайн-платформі кожен громадянин може безкоштовно опанувати цифрові навички в новому сучасному форматі (освітні серіали). Для школярів і підлітків: «Про кібербулінг для підлітків», «Вступ: диджитал-маркетинг для школярів та студентів», «Штучний інтелект для школярів», «Підприємництво для школярів», для вчителів: «Цифрові навички для вчителів». Повний перелік серіалів за темами можна знайти на платформі. Також користувачі можуть визначити власний рівень цифрової грамотності, склавши тест «Цифрограм». Кожне пройдене навчання чи тест підтверджуються онлайн-сертифікатом.
- Усі охочі можуть використовувати платформу «Всеукраїнська школа онлайн», що містить відеоуроки, конспекти, тестові завдання з 18 предметів для школярів 5–11 класів. Це сучасний онлайн-ресурс для змішаного та дистанційного навчання учнів середньої та старшої школи з матеріалами, що пройшли експертизу та відповідають державним освітнім стандартам. Для зручності розроблено мобільний застосунок. Мобільні оператори надають безкоштовний трафік для користування платформою.
- Дистанційна школа «Атмосферна школа» надає безкоштовний доступ до пакета «Слухач» із готовими навчальними матеріалами, які можуть використовувати й учителі.
- Дистанційна школа «Оптіма» відкрила безоплатний доступ до річних матеріалів для 1–11 класів. Після реєстрації всі охочі отримають посилання та паролі для входу.
- Центр дистанційної освіти «Джерело» та «Джерело Плюс». Зареєструватися можна за посиланням. Вхід у навчальну систему, вхід до батьківського кабінету.
- Дистанційна школа «DAR» відкрила навчальну платформу для учнів 7–11 класів.
- Академія сучасної освіти «А+» створила онлайн-проєкт для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять у Zооm.
- Команда «Jamm School» організувала дистанційну школу для учнів 5–11 класів.
- Дистанційна школа «Liko Education Online» для всіх охочих відкриває безоплатний доступ до навчання на платформі «Liko Education Online». Інструкція для реєстрації на навчання (2–11 класи) за посиланням
- «Alterra School» відкриває екстернат-платформу. Користувачі зможуть отримати доступ до матеріалів і тестів. Подробиці тут.
- Освітня платформа «OkStudy» розпочала безоплатні щоденні онлайн-зустрічі з дітьми від 6 років: танці, ігри, англійська, перегляд фільмів тощо. Розклад щодня оновлюється в Telegram-каналі.
- Комп’ютерна академія «ШАГ» організувала безкоштовну серію онлайнових майстер-класів і тематичних зустрічей для дітей 7–14 років: безпека в інтернеті, створення та перші кроки для заробітку на NFT, розробка ігор за допомогою Construct. За оновленнями стежте на сайті.
- Проєкт «School Navigator» надасть доступ до записів уроків, а також уроків у режимі реального часу українською, англійською та російською мовами. Реєстрація тут.
- Науково-дослідницька школа «Базис» спільно з Viber-спільнотою «Школа інфо» проводять освітню ініціативу для учнів початкової та середньої школи України.
- Платформа Кампстер відкрила безкоштовний доступ до курсів на платформі.
- Онлайн-платформа Creative Practice відкрила безкоштовний доступ на всі курси. Без будь-яких обмежень – теорія і практика. Для доступу до курсів достатньо зареєструватися на платформі.
- Інтерактивна симуляція PhET. Це проєкт University of Colorado Boulder для створення і використання безкоштовних інтерактивних симуляцій з математики та наук про природу.
- Дитячий онлайн-садок НУМО з відеозаняттями для дітей віком від 3 до 6 років. У сучасних умовах родини проводять багато часу в сховищах, у дорозі чи намагаються адаптуватися до нового місця. Батьки часто перебувають у стресовому стані, тож на організацію корисного дозвілля для дітей у них може не вистачати сил, часу та внутрішнього ресурсу. Ці відео допоможуть організувати час дітей із користю для них. Понад 60 випусків доступні до перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ і на платформах MEGOGO та VoliaTV.
- Дитячий садок онлайн – новий проєкт від Освітнього хабу. Казка-йога, англійська мова, розвивальні та мультимедійні заняття для дітей.
Освітні платформи
- Prometheus – українська безоплатна платформа онлайн-освіти, створена у 2014 році. Серед її партнерів – найкращі заклади вищої освіти країни. Prometheus надає безкоштовну можливість університетам, провідним викладачам і компаніям-лідерам публікувати та розповсюджувати курси. Кожен курс складається з відеолекцій, інтерактивних завдань, а також форуму, на якому студенти мають змогу поставити запитання викладачу та спілкуватися. Успішне завершення курсу дасть змогу отримати електронний сертифікат, який підтверджуватиме здобуті знання. Курси на Prometheus доступні в мережі в будь-який час; платформа також пропонує мобільний додаток для Android та iOS.
- EdEra (Education Era) – освітній проєкт, що має на меті зробити навчання в Україні якісним і доступним. Усі курси безоплатні, водночас після закінчення охочі можуть віддячити проєкту. До кожної лекції (коротких відео, запитань і завдань для кращого засвоєння матеріалу) додається супроводжувальний матеріал – конспект з ілюстраціями та поясненнями. Кожного тижня студенти виконують домашнє завдання, а в кінці курсу складають іспит. Навчатися можна в зручний час, а успішність підтверджується сертифікатом.
- ВУМ (Відкритий університет Майдану) – дистанційна платформа громадянської освіти. Онлайн-проєкт пропонує понад 30 тем для безоплатного навчання. Курси сформовані з відеолекцій, практичних завдань і контрольних запитань. Наявність форуму надає можливість спілкуватися з іншими студентами та викладачами. Лекції читають провідні викладачі бізнес-шкіл, громадянського сектору, практики бізнесу та соціальної сфери. Курси пов’язані з такими напрямами: персональний розвиток, реалізація потенціалу, підприємництво, формування відкритого суспільства в Україні. За умови успішного проходження обраного курсу можна завантажити сертифікат.
- Coursera – онлайн-платформа, на якій розміщено понад 2 000 курсів із понад 180 спеціалізацій на 4 освітніх рівнях, зареєстровано приблизно 25 млн слухачів. На платформі можна навчатися та отримувати кредити 149 провідних університетів світу. У разі успішного закінчення курсу користувач отримує сертифікат.
- GIOS – інтерактивна онлайн-платформа з уроками, завданнями, тестами, яка допомогає організовувати змішане й онлайн-навчання. Матеріали платформи мають гриф Міністерства освіти і науки України. Під час карантину GIOS пропонує безкоштовне користування платформою для вчителів і класів, уведення учнів до системи й технічний супровід. Онлайн-платформа GIOS допоможе самостійно вивчати математику вдома та покращувати результати.
- Щоденник.ua – всеукраїнська освітня мережа для вчителів, учнів та їхніх батьків. Проєкт працює за підтримки Міністерства освіти та науки України, регіональних адміністрацій, управлінь освіти. Проєкт має на меті об'єднати всіх педагогів, учнів та їхніх батьків в єдину спільноту, модернізувати освітній процес й упровадити сучасні комп'ютерні технології в школах. Зареєструватись в освітній мережі можливо за умови підключення школи до проєкту. Підходить ініціативним батькам або представникам шкільної адміністрації, які бажають упровадити сучасні технології в освітній процес.
- Освіторія – це неприбуткова громадська спілка, яка допомагає змінювати й розвивати освіту в Україні, створює інноваційні школи, програми, допомагає вчителям навчатись та надає доступ до якісної освіти малозабезпеченим дітям. Діє школа тренерів «Нової української школи» – це партнерський проєкт з Міністерством освіти і науки України, що працює за сприяння міжнародного фонду. Тренінговий центр – хаб Освіторія – проводить тренінги й курси для вчителів. Освіторія Медіа – це актуальні новини про освіту.
- Ilearn – це безкоштовна гейміфікована платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти зовнішнє незалежне оцінювання.
- Компанія EdPro надає змогу вчителям, учням та їхнім батькам безоплатно користуватися програмним продуктом mozaBook, а також доданими до нього понад 220 підручниками.
IT-можливості для українців
- Освітній онлайн-ресурс ITVDN надає українцям безкоштовний доступ до таких курсів програмування: C#, TypeScript, SQL, HTML5 і CSS3, Python, Django, JavaScript.
- Сервіс Figma надає вільний доступ українцям до платних функцій. Це векторний онлайн-сервіс розробки інтерфейсів (вебсторінок) та прототипування з можливістю організації спільної роботи.
- IT-компанія Boosta запустила чотири безкоштовні курси з digital-професій (SEO та лінкбілдинг, SMM і націлення з нуля, Fiverr для фрилансерів, а також Customer Care: Support &Sales).
- Python – вивчення базової мови Python. Ця мова програмування може застосовуватись у багатьох сферах розробки – від навчальних завдань і створення вебсервісів до автоматизації робочих завдань, роботи зі штучним інтелектом.
Вивчаємо іноземну мову
- Якщо ви поставили перед собою мету вивчити іноземну мову, тоді вам у пригоді стане безоплатна платформа Duolingo, у якої є український інтерфейс. Навчання проходить в ігровій формі, з кожним рівнем завдання стають складнішими, а за їх виконання ви отримуєте «гроші» – лінготи. За них можна купити перехід на вищий рівень. Більше уваги приділяється письмовим урокам і диктантам, розмовній мові – менше. Користувачі цієї онлайн-платформи можуть додавати друзів і змагатися з ними у вивченні іноземної мови.
- Програма підвищення рівня володіння і практикування розмовної мови – ENGin. Реєстрація та деталі на сайті.
- Мобільні застосунки для вивчення іноземних мов, які є безоплатними для українців у зв’язку з воєнними діями та агресією рф: Drops, LingQ, Preply, Ling App, UTalk, Mondly.
- Мульти Мупсик – це канал для вивчення англійської мови для малечі. Формат відео передбачає 5–6-хвилинні уроки, у яких малеча в ігровій формі та з яскравими картинками зможе вивчити англійський алфавіт, а також цифри, кольори англійською мовою. Вивчити можна й назви домашніх улюбленців та свійських тварин, а ще – склад своєї родини.
- Англійська хата – Youtube-канал для вивчення англійської з нуля. Автор каналу пояснює правила англійської мови. Крім навчальних лекцій, є регулярні прямі ефіри з носіями англійської.
- EnglishDom – Youtube-канал для вивчення граматики, правильної вимови й сленгу англійців. Можна почати з 50 найпопулярніших фраз англійською або 110 головних англійських слів.
Для дітей
- Інноваційна платформа Mr.Leader призначена для раннього розвитку дитини. Під’єднання безкоштовне. Для цього потрібно перейти на телеграм-канал та зареєструватись за посиланням.
- Телеграм-канали «Павлуша і Ява» та Аудіоказки.
- «Цікава наука» – канал для допитливих дітей. Канал займається перекладом і озвученням науково-популярних та освітніх відео на різні наукові теми з фізики, астрономії, біології, географії та математики.
- «Книга-мандрівка. Україна» – мультсеріал, героями якого є відомі на весь світ українці, об’єкти та події.
- «Каю Український» – франко-канадський мультиплікаційний серіал, знятий за книжками Кристини Льорьо.
- «Казки українською» – мультики за мотивами народних казок.
- «Казкарик» – веселі мультфільми українською для дітей і дорослих.
- «Hey kids» – якісні відео з 3D-анімацією і музикою, яка подобається дітям.
- «Телеканал Плюс Плюс» – розважально-пізнавальний канал для сімей із дітьми дошкільного та шкільного віку.
- EdEra для школярів – онлайн-ресурс курсів, освітніх трендів та ефективного навчання. Тут також наявна інформація про те, як бути в безпеці під час війни.
- Матема – чат-бот безоплатних занять з математики.
- Школа_інфо – найбільший освітній паблік України з онлайн-уроками, новинами та навчальними лайфхаками.
- «Нова школа» – канал повноцінних мультимедійних підручників по кожному предмету з 1 по 11 клас.
- «Вишиванчик» – канал, спрямований на розвиток української мови, навчання та виховання дітей рідною мовою.
- «Novator film» – канал з анімаційними серіалами про Україну.
- «Веселі Саморобки» – розважально-пізнавальний канал з інструкціями цікавих поробок.
- «Future Education» – канал мультфільмів про особисті фінанси та прості фінансові лайфхаки на кожен день.
- Дитячі книжки видавництва «Ранок».
- Книгарня Yakaboo надала безоплатний доступ до книжок у мобільному додатку.
- ТБ-платформи відкрили безкоштовний доступ до мультиків та уроків: MEGOGO, Volia TV, Київстар ТБ, Vodafone TV.